fbpx

Kurslokal och boende

Här är förslag för dig som behöver boende under kursen

Katrineholm

Åsa och Reikiakademin hittar du från 2022 i Katrineholm, en mellanstor stad i hjärtat av Södermanland, det är lätt att ta sig hit med tåg eftersom staden är en järnvägsknut. Många bor här för kombinationen av småstadsliv med lugn miljö och vacker natur, samtidigt som det är lätt och smidigt att pendla till större städer. Resan till Stockholm tar t.ex. mindre än en timme med Göteborgståget, och tågen går ofta.

Katrineholm kallar sig för Sveriges lustgård och trakterna här omkring är fantastiskt vackra med pastoral miljö med gårdar och betesdjur, böljande åkrar, sjöar och skogar.

Staden erbjuder det man behöver, här finns både en handelsplats med de stora butikerna, en stadskärna med en gågata med butiker både från de stora kedjorna och mindre lokala butiker, restaruranger som Pinchos, O´Learys, Espresso House och många lokala alternativ, Tommy Myllimäki driver restaurang i stadsparken t.ex.

Du hittar mer info om Katrineholm här på Visit Katrineholm.

 

Utbildningscenter på Drottninggatan

Jag har ett utbildningscenter i centrala Katrineholm,  5 minuters promenad från tågstationen i korsningen Drottninggatan – Fredsgatan. En vacker, ombonad lokal med fantastiskt fina och höga energier som jag är mycket glad över att få vara och verka i. 

 Det finns gott om matställen direkt utanför och det är nära till hotell och tågstationen.

Lokalen ligger en trappa upp, ingen hiss, den är med andra ord tyvärr inte handikappanpassad.

 Hundar vistas i lokalen.

Jag har en butik med kristaller, tarotkort och annat smått och gott som ständigt byggs upp. I LOVE IT! 🥰

butik
butik
butik

Vi har endast försäljninng under utbildningarna, det är alltså ingen butik som är öppen för allmänheten till vardags.

 Boende

Det finns flera olika alternativ för boende i Katrineholm:

Hotell

Hotell Statt – stadens obligatoriska stadshotell.
https://hotelstatt.se/
Här finns det man förväntar sig av ett stadshotell. Ingår i Best Westernkedjan och ligger precis vid stationen, ett stenkast från lokalen. Här finns O’Learys  om man vill äta på hotellet. Frukostbuffén är kanonbra enligt dom som bott där. C:a 7-minuters gångavstånd från lokalen. Rabatter kan fås om man är medlen i Best Western enligt hotellet. Rekommenderas av deltagarna som bott på hotellet.

Hotell Gillet – ett annex till Statt med billigare rum.
https://hotellgillet.se/
Ett mysigt litet hotell strax intill tågstationen. Hotellet drivs numera av Statt som här erbjuder ett billigare och enklare alternativ till boende. Hotellet är obemannat, frukost ingår ej men kan köpas till som hotellfrukost på Statt, som ligger ett kvarter bort. Du kan köpa egen frukost och äta i lokalen om du vill, vi har ett jättemysigt kök. Det är c:a 8 minuters gångavstånd från kurslokalen.  

Pensionat Prinshöjden – nytt, fräscht och smakfullt.
https://www.pensionatprinshojden.se/
Nystartat pensionat med flera alternativ till boende.  Snyggt, modernt, välskött med hög standard. Rum finns där djur är tillåtet. Ligger en bit bort från centrum, ca 10 minuters promenad från lokalen. Här har boende varit nöjda!

Ange koden REIKI23 vid bokning på deras hemsida (vid Discount code) så får du 5% rabatt på ditt boende.

Hotell Kungsbacken – två kvarter från lokalen.
http://www.hotelkungsbacken.se/
Trevligt privatägt hotell som ligger två kvarter bort från kurslokalen, c:a 5 minuters gångavstånd. Ange att du går kurs hos mig så får du 100 kronor rabatt per natt på Hotell Kungsbacken. (Varierande omdöme från deltagarna, flertalet är nöjda, men andra har haft synpunkter på städning och att det är lyhört).

Dufweholms herrgård – för dig som vill unna dig lite extra.
Vill du ha guldkant på tillvaron skall du välja Dufweholm.
https://www.dufweholm.se/
Väldigt vacker, pittoresk miljö både ute och inne, bra mat. Ligger några kilometer utanför stan, väl värt ett besök om du har bil. Här hittar du också Bed & Breakfast som ett billigare alternativ.

 

Vandrarhem:

För dig som vill bo lite enklare, och billigare finns det fler vandrarhem att välja på. Alla ligger ca 2 km utanför centrala Katrineholm kan vara bra att ha i åtanke.

 Stora Djulö Vandrarhem

https://www.svenskaturistforeningen.se/boende/stf-katrineholm-vandrarhem/om-oss/
Djulö är Katrineholms pärla, och här landade Selma Lagerlöfs, Nils Holgersson på Akka på sin resa genom Sverige och myntade uttrycket ”Den sköna lustgården”. Dokumenterat vacker miljö med andra ord!

Olssons och Ekbackens vandrarhem, vid sportcentrum

http://www.olssonsvandrarhem.se/

https://www.ekbackensvandrarhem.se/

Kanske inte fullt så pittoresk miljö, men prisvärt och bra om man letar billigt boende. Båda vandrarhemmen skall vara mycket välskötta och trevliga enligt deltagare som bott där.

Airbnb

Det finns många möjligheter på Airbnb
https://www.airbnb.se/

 

Kolla på t.ex.  www.booking.com eller https://sv.hotels.com/ för fler alternativ.

Tips jag fått: det kan vara bättre att kontakta hotellet/boendet direkt. Enklare vid ev. om- eller avbokning då de inte är bundna vid någon avgift till den externa aktören.

Normalt sett är det inga problem att boka hotellrum på helgerna, men det har hänt att det varit ett större sportevenemang i Katrineholm och det har varit svårt att få tag på rum i samband med det.

Om det ser ut att vara fullbokat på bokningssidan, ring hotellet direkt så har det löst sig.